Sosyal Ağlarda Biz :

Elmadağ Okuyor Projesi

Elmadağ Okuyor Projesi

ELMADAĞ OKUYOR PROJESİ

Bu proje 2016 yılında Elmadağ Belediyesi ve Elmadağ İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ortak çalışması ile Onlinesoft Bilgi ve İletişim Teknolojileri firmasının www.onlinehizliokuma.net sitesi üzerinden sunduğu Online Hızlı Okuma ve Anlama Platformu alt yapısı kullanılarak, Master Eğitmek Sami CİDA tarafından yapılmıştır. 

Elmadağ Okuyor Projesi 31 Okulda gönüllü olarak projede görev alan 41 öğretmen ile 3.000 öğrenciye uygulanmıştır. Proje firmamızın hazırladığı www.elmadagokuyor.com sitesi üzerinden sunulmuş ve hedeflenen başarı sağlanmıştır. Projeji başlatan Elmadağ Belediyesine, katılım gerçekleştiren Elmadağ İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne ve eğitime gönüllü olarak katılan bütün öğretmenlerimize teşekkür ederiz.

PROJE RAPORU

ELMADAĞ BELEDİYESİ’NE…

ELMADAĞ OKUYOR PROJESİ kapsamında, Elmadağ ilçesi genelinde, Elmadağ Belediyesi’nin başlatmış olduğu ve Elmadağ İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün katkısı ile düzenlenen hızlı okuma ve anlama eğitimi projesi, 15.04.2016 tarihi ile bitmiştir.

İlçe genelinde 17.02.2016 tarihinde başlayarak, 31 okuldan 41 öğretmene hızlı okuma ve anlama semineri verilerek başlayan proje kapsamında 2850 öğrenciye bu hizmet sunulmuştur. Seminere katılan öğretmenlerin talebi ile sisteme 150 öğrenci daha eklenmiştir. Toplamda sisteme yaklaşık 50 öğretmen ve 2950 öğrenci eklenmiştir.

Eğitim kapsamında ilk, orta ve lise düzeyindeki öğrenciler katılmıştır. Eğitimin başladığı tarihten itibaren sisteme katılım oranı yaklaşık %60 olmuştur. Bununla birlikte sisteme katılan öğrenciler, genel olarak okuma hızını 2 katına çıkarmıştır. Katılan okulların ortalamalarına bakıldığında öğrencilerin ilk okuma hızları 145 kelimedir. Eğitim bitimine müteakiben son okuma hızları ise 290 kelimeye çıkmıştır. Her okul teker teker incelendiğinde, öğrenciler arasında okuma hızı dakikada 1.000 kelimenin üzerine çıkartan öğrenciler de mevcuttur. Proje kapsamında hedeflenen oran 2 katı okuma hızına ulaşmaları iken, bu oranı 10 katına kadar çıkaran öğrenciler mevcuttur.

Bu eğitim sayesinde öğrencilerimiz okudukları kitap, dergi, makale v.b. basılı materyal okuma sayısını arttırmış olacaktır. Bununla birlikte okuduklarını daha iyi anlayacaklardır. Sınavlarda ise daha az zamanda daha fazla soru çözeceklerdir.

Projenin raporunun detayı, ilçe genelindeki projeye katılan okulların genel raporu, her okulun genel raporu ve her sınıfın genel olarak, sistematik şekilde ekteki dosyalarda sunulmuştur.

Öncelikle bu eğitimin düzenlenmesi için proje başlatan Elmadağ belediyesi Başkanımız Sayın Gazi ŞAHİN başta olmak üzere, Elmadağ Belediyesi’ne, Elmadağ İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne, projeye gönüllü olarak katılan ve destek veren öğretmenlerimize çok teşekkür ediyorum. Sisteme katılan öğrencilerimizin de başarılarının devamını diliyorum.

Proje Koordinatörü ve Master Eğitmen

Sami CİDA

Hemen Eğitime Başlayın