Sosyal Ağlarda Biz :

Etkin Okuyucu

Etkin Okuyucu

ETKİN OKUMA

Online Hızlı Okuma olarak Ordu ili okuma hızı haritası projesinde yaptığımız çalışmalar sonucunda, 25.000 öğrencinin okuma hızı ortalaması 1 dakikada 141 kelime olarak tespit edilmiştir. Dünya genelinde yapılan akademik çalışmalara bakıldığında, bu rakam ortalamanın altında kalmaktadır. 

Yandaki resimde de görüldüğü gibi, 1 dakikada okuduğunuz kelime sayısı 350'nin altındaysa, hızlı bir okuyucu değilsiniz demektir. 

Etkin bir okuyucunun hızlı okuması gerekir, çünkü okuma hızı ile anlama arasında doğrusal bir bağ vardır. Okuma hızı yükseldikçe, anlama oranı da artmaktadır. 

Akademik bilgilere göre normal bir insan, 1 dakikada 1.300 kelime ile 1.600 kelime arasında okuma kapasitesine sahiptir. Fakat doğru bir eğitimden geçilmediği sürece bu hızlara ulaşılamamaktadır. 

Hızlı okumanın anlamaya kattığı en büyük etki, dikkat ve odaklanmanın artmasıdır. Okuma sırasında gözün beyne gönderdiği kelime sayısı az olduğu sürece, beyin yazıya yeteri kadar odaklanamaz. Bu da insanın yazı üzerinde hâkimiyetini kaybetmesine neden olarak bütünü kavrama yetisinin yitirilmesine yol açar; çünkü beyin yazıya odaklanamadığı zaman, bilinçaltını meşgul eden diğer konulara odaklanmaya başlayacaktır. Böylelikle yazıda bütünü kavrama özelliği, zamanla kaybolmaya başlar. 

Sınavlarda, özellikle paragraf sorularında bunu sıkça yaşarız. Paragrafın sonuna geldiğimizde başını unutur, soru bölümüne geçince paragrafa tekrar dönüş yaparız. Bu da hem anlam kaybına hem zaman kaybına hem de motivasyon kaybına neden olur.

Etkin okuyucunun ilk önce hızlı okuması gerekir. Sonrasında ise hedef belirleyerek etkin okuma yol haritalarını takip etmelidir. 

Siz de etkin ve anlayarak hızlı okuma için aşağıdaki linke tıklayarak eğitim grubunuzu seçin.

Hemen Eğitime Başlayın